Farebná Parma

1. októbra 2018 Posted by Uncategorized @sk 0 thoughts on “Farebná Parma”

Prinášame vám sprostredkovane naše zážitky z jedného z najväčších starožitníckych veľtrhov v Európe, parmského Mercante in fiera, ktorý sa konal od 27.9.-7.10.2018. Príjemné čítanie. 

 

Do Parmy sme prišli vo štvrtok neskoro večer. Našťastie sme ešte našli otvorenú miestnu trattoriu, zjedli typické parmské ravioli a vypili nejaký ten pohár vína. Mimochodom, čapovali sme si ho sami zo stroja, kde merná jednotka bola 25 cl, takže sme čo to poskúšali. K ubytovaniu iba jedna veta – hotel Ibis obchádzajte na ďaleko.

 

V piatok ráno sme sa vybrali na výstavisko za mesto. Prvé dva dni sú vyhradené pre obchodníkov so starožitnosťami. Ukázali sme živnostenský list, chalan za prekážkou sa len zasmial, dal nám vypísať kartičku a odovzdal vstupy zadarmo. A už sme mali titul „international buyer“, teda nakupujúci zo zahraničia. Možno by mu stačilo aj maturitné vysvedčenie :).

 

Sami sme nevedeli čo očakávať. Po vstupe sme sa cítili ako Alenka v ríši divov, bola to burza na „dvadsiatu piatu“

 

Tri pavilóny plné starožitností od antických sôch až po vintage rámy na okuliare a lodné kufre Louis Vuitton.

      

Pre lepšiu predstavu, jeden pavilón bol veľký skoro ako futbalové ihrisko – dva krát sme zablúdili v uličkách, kým sme ho celý prešli. Orientačným bodom bola potom vypchatá levica.

Najviac nás zaujal pavilón číslo 6, keďže práve tu sa združili predajcovia starožitností z 20-teho storočia. Krásne a luxusné vintage kreslá, taburetky a sedačky hýrili všetkými farbami. Žiadna šeď sa nekonala, odtiene modrej, zelenej, fialovej a žltej kraľovali celému pavilónu. Väčšinou v jednofarebnej verzii a často so zamatovým povrchom. Prevažovali najmä midcentury kúsky, teda moderna z 50-tych a 60-tych rokov (foto 5,6,7,8,9,10).

                

Dizajnové lampy dopĺňali stánky, prevažne s farebnými kovovými alebo sklenenými guľatými tienidlami. A nemohli chýbať ani lustre z krištáľu či murano skla.

Komody, nočné a príručné stolíky nám svojim tvarom prišli všetky zaujímavé a nadčasové. Dali sa nájsť aj kúsky od svetových dizajnérov ako boli Gio Ponti a Ico Parisi. Niekoľko vystavovateľov ponúkalo naleštený a luxusný art deco nábytok, už len Tamara de Lempicka chýbala na stenách. Klasického funkcionalizmu sme videli málo, iba zopár stoličiek z ohýbaného kovu a lehátok LC4 od Le Corbusiera.

 

Keď si spätne premietame dojmy, celá Parma mala také ladné oblé tvary. Žiadne ostré hrany, ani lakte. Predajcovia spolu debatovali, popíjali kávu a pofajčievali priamo v pavilónoch, aj pri čalúnnických latkách :)) Čo na tom, že niektorí mali polovicu nábytkov ešte zabalenú vo fóliách a krabiciach. Hlavné je, že je pohoda (foto 13,14).

    

Ešte zopár praktických informácii. Burza trvá 11 dní, prvé dva dni je otvorená pre predajcov starožitností a zvyšné dni pre verejnosť. Nájdete tu starožitnosti všetkého druhu pod jednou strechou. Ak chcete prejsť všetky pavilóny, rátajte s celým dňom. Výhodné nákupy sú ževraj v posledný deň, kedy sa chcú predajcovia zbaviť čo najviac vecí. Inak rátajte s výstavnou prirážkou dvoj až trojnásobnou oproti cenám na klasickej burze. Ale stojí to za to!

 

Vlaďa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

        

Kontakt

info@lavish.sk
+421 905 421 263
Štúdio na Gajovej 8
Bratislava

Copyright 2018  Lavish Design